Aşırı sinirli olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Aşırı sinirli olduğunuzu düşünüyor musunuz?  
Bazı insanların kendini dışa vurma yolu diğerlerinden farklıdır. Bunun sebebi karakterleri, tarzları yada neyi nasıl öğrendikleri olabilir. Çoğu insan diğerleri ile uyum içinde yaşama yolunu seçer; daha küçük bir grup ise patlayıcı tavırları ve öfkeyi sorunların çözümünde araç olarak kullanmayı yeğler. Fakat kontrol edilemeyen ve sağlıklı taraflara kaydırılamayan öfke, kişisel ilişkilerin yanında sağlığa da zarar verebilir.Aile Hekimliği Uzmanı, Clinica Gayrettepe Tıbbi Direktörü Dr. Eren Eroğlu, aşırı sinirlilik durumunu anlattı

 

Hayatları karartmaktan korkuyorum

Hocam, benim sorunum aşırı derecede sinirli olmam , en ufak bir şeyde kızıyorum kolay sakinleşmiyorum.

Ve sinirlendiğim zamanlarda da dişlerimi sıkıyor dişlerime zarar veriyorum , şakaklarıma ağrılar giriyor. En ufak bir lafta, en ufak bir harekette sinirlerim geriliyor; eğer ki birileri beni tutuyorsa o zamanda önümde kapı, cam ne varsa yumruklamaya yelteniyor kendime zarar vermeye çalışıyorum hırsımı bu şekilde alasım geliyor . Çok hırslı , inatçı ve gözü kara bir yapıya sahibim, acaba kolay ve çok sinirlenmemin sebebi bunlardan dolayı mı? Yasım 21 ve ileride bunun daha da çok artmasından belki de kendimin ve başkalarının hayatlarını karartmaktan korkuyorum .. Saygılarımla ..

Bazı insanların kendini dışa vurma yolu diğerlerinden farklıdır. Bunun sebebi karakterleri, tarzları yada neyi nasıl öğrendikleri olabilir. Çoğu insan diğerleri ile uyum içinde yaşama yolunu seçer; daha küçük bir grup ise patlayıcı tavırları ve öfkeyi sorunların çözümünde araç olarak kullanmayı yeğler. Fakat kontrol edilemeyen ve sağlıklı taraflara kaydırılamayan öfke, kişisel ilişkilerin yanında sağlığa da zarar verebilir.
21 yaşındaki erkekler herhalde öfke kontrolünde en fazla sorun yaşayan gruptur. Testosteronu ve fiziksel gücü en yüksek seviyede, buna karşın yaşam mücadelesinin eğitiminden henüz geçmemiş bu grup sık olarak dizginlenemeyen öfke atakları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Her insanın yaşadığı doğal bir duygu olan kızgınlık ve öfke bastırılıp dışa vurulmadığında da sorun yaratmaktadır. Böyle insanlar sıklıkla endişe ve depresyonla yüz yüze gelebilmektedir.

Buna karşın doğru şekilde yansıtılmayan ve sürekli hale gelen kızgınlık ve öfke hali ise yüksek tansiyon, buna bağlı kalp problemleri, baş ağrıları, cilt hastalıkları ve mide bağırsak sistemi bozukluklarına yol açabilmektedir. Böyle insanların şiddete, fiziksel tacize ve suça da eğilimleri olabilir.

Sizin avantajınız ise iç görünüzün olması ve davranışlarınızı haklı bulmamanız. Bu da öfkenizi kontrol yolunda önemli bir adım attığınız anlamına gelir.

Aşağıda öfke kontrolü amacı ile kullanılabilecek birkaç ipucu bulacaksınız;
•Kızgınlığınız artmaya başladığında derin nefes alıp sizi kızdıran konudan düşüncenizi uzaklaştırmaya çalışın. Çok klasik görünse bile derin nefes almak gerçekten işe yarar. Yavaşça kendi kendinize ‘sakin ol’ yada ‘rahatla’ gibi bir sözü tekrarlayın.
•Öfkenizi sağlığınıza ve başkaları ile olan ilişkilerinize zarar vermeyecek şekilde yansıtmanın yollarını bulun. Başkalarının haklarını gasp etmeden kendi hakkını savunmak ve iddialı olmak en doğru yollar arasında yer alır. Kendinizi tanımlarken yaptığınız tarif bana bunu başaracağınızı düşündürüyor.
•Ne zaman ve neye daha çok öfkelendiğinizi anlayabilmek ve bu durumlardan kaçınabilmek için not tutun.
•Kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyarak değişik bir bakış açısı yakalamaya çalışın.
•Kendi kendinize gülmeyi ve olaylardaki mizahı yakalamayı öğrenin.
•Dinlemek karşınızdaki ile aranızdaki güveni arttırır ve ortaya çıkabilecek düşmanca duyguların önüne geçer; başkalarını dinlemeye zaman ayırın.
•Kendinizi ve duygularınızı öfkelenmeden doğrudan anlatabilmenin yollarını öğrenebilmek için bu konuda kitaplar okuyun, başkaları ile konuşun ve gereğinde bu işle uğraşan profesyonellere danışın. Sağlıkla kalın

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !